Príhovor ( prejav ) pri pohrebe 3

 

    Drahí prítomní,


 

    stretli sme sa tu pri tej najsmutnejšej príležitosti, a to je posledná rozlúčka s našou mamičkou, starou mamou, babičkou.

    Opustila nás vo veku pokročilom. Vzhľadom k tomu aj k chorobe, ktorá ju trápila na konci života , sme my jej príbuzní jej blížiaci sa odchod pociťovali už dlhší čas. Deň jej posledného vydýchnutia bol našim vyvrcholením bolesti, ktorá nás už zužovala dosť dlho. A teraz cítim, že napriek veľkému smútku, ktorý prežívame, nastáva v našich dušiach uvoľnenie.

    Uvoľnenie tej veľkej bolesti, ktorú sme cítili, pretože sme videli trápiť sa milovaného človeka. Jej trápenie sa skončilo. Teraz je jej duša v nebíčku.

    Naša babka bola výnimočná žena. Výnimočná svojou láskavosťou, dobrým srdcom a starostlivosťou. Mala veľkú schopnosť vcítiť sa do druhého, zmysel pre pochopenie toho druhého. Bola ochotná pomôcť vždy, keď to niekto potreboval. Možno práve preto, že ona sama musela vo svojom živote všeličo prelúsknuť. Osud sa jej postaral o veľa životných situácií, kedy bola skúšaná jej sila.

    Ona však mala vieru. Vieru v Boha, v dobro. Jej zmyslom života bolo starať sa o druhých a rozdávať lásku. A tá viera a láska ostala teraz v nás. A tak aj keď nás babka opustila, naďalej ostáva žiť v našich srdciach. Verím tomu, že si našu babku uchováme v živej pamäti ešte z čias, keď bola plná energie a my sme boli spolu s ňou šťastní.

    Babička naša ďakujeme Ti za to všetko, čo si nám dala. Odpočívaj v pokoji.